PON.-PT.: 8.00-16.00
SOB.: 8:00-13:00


Close

Szafa do salonu - jaką wybrać?

Opublikowano w: lut 21, 2022 | Autor:
Szafa do salonu - jaką wybrać?

Sypialnia i przedpokój - to właśnie tam najczęściej mijamy się z szafą na ubrania. Coraz częściej jednak na jej ustawienie decydujemy się również w salonie. Wynika to nie tylko z potrzeby pozyskania większej ilości miejsca do przechowywania, ale także bardziej nowoczesnego podejścia do aranżacji wnętrz. Na jaki model się zdecydować, aby stworzyć pomieszczenie funkcjonalne i stylowe jednocześnie?

Szafa w salonie: poznaj zalety

Salon to przestrzeń najbardziej reprezentacyjna w całym domu. Chcemy, aby był przestronny, przytulny i zachęcał do relaksu. Nowoczesne wnętrza pozbawiamy nadmiaru mebli i dodatków, skupiając się tylko na tym, co najważniejsze - komodzie RTV, sofie, stoliku kawowym i ewentualnie kilku regałach. A gdyby tak zdecydować się jeszcze na szafę? Oczywiście, jest to mebel zajmujący sporo miejsca i pod tym względem dość wymagający. Wystarczy jednak wybrać ten odpowiedni, aby zyskać dodatkowe miejsce do przechowywania i ciekawy element wystroju w jednym. Obecnie w sklepach można znaleźć już nie tylko potężne meblościanki, ale także modele nieco mniejsze i zgrabniejsze, które świetnie prezentują się w pojedynkę.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szafy do salonu?

Podstawowym kryterium jest wielkość. Zastanówmy się, ile miejsca możemy przeznaczyć na mebel i gdzie ostatecznie stanie. Zwróćmy uwagę na wymiary – nie tylko wysokość i szerokość, ale także głębokość (minimalna wartość to zwykle 50-55 cm). Najlepiej pod tym względem prezentują się wąskie i wysokie modele dwudrzwiowe.

Następnie skupmy się na praktycznym wykorzystaniu szafy. Mebel tego typu będzie pełnił tu nieco inną funkcję niż w przedpokoju czy sypialni. Może posłużyć do przechowywania ubrań, ale także domowych tekstyliów, czy nawet przeobrazić się domową spiżarnię. A zatem: jeśli po wejściu do domu od razu przechodzimy do salonu, szafa będzie pełnić funkcję garderoby na kurtki, buty oraz wszystkie inne akcesoria, które chcemy mieć pod ręką przed wyjściem na zewnątrz. W przypadku wnętrza, które jest wyraźnie oddzielone od pozostałych pomieszczeń, zyskujemy dodatkową przestrzeń do schowania pozostałych przedmiotów.

Warto zwrócić więc uwagę na konstrukcję: ile półek znajduje się wewnątrz, czy mebel posiada szuflady oraz drążki na ubrania, czy zmieścimy w nim dodatkowe pudełka bądź organizery... pamiętajmy, że szafa ma służyć przede wszystkim jako miejsce do przechowywania.

Pozostaje jeszcze pytanie, czy będzie różnić się wyglądem od pozostałych mebli, czy może pasować do pozostałych elementów wyposażenia? Tu wybór powinien paść albo na meblościankę modułową (której poszczególnie elementy można rozdzielać i aranżować w dowolny sposób), albo na pojedynczy mebel. Miłośnicy kontrastów zdecydują się na model, który zupełnie różni się od pozostałych elementów wyposażenia: stworzą w ten sposób przykuwający wzrok element. Lubiący harmonię wybiorą za to opcję w tym samym stylu i kolorze.

Rodzaje szaf do salonu

Na podstawie powyższych wskazówek znacznie łatwiej będzie dopasować element wyposażenia, który spełni wszystkie nasze oczekiwania. Warto jednak zwrócić uwagę na jeszcze kilka praktycznych aspektów.

Salon wyda się przestronniejszy, jeśli zdecydujemy się na model z lustrem. Szklana tafla optycznie powiększy i rozjaśni przestrzeń. Zależy nam na oszczędności miejsca? Wybierzmy model nieco szerszy, ale za to z drzwiami przesuwnymi. To świetna opcja, szczególnie jeśli szafa ma stanąć w pobliżu drzwi wejściowych do salonu czy przy oknie. Co więcej, przy dobrym rozplanowaniu przestrzeni i wyborze odpowiedniego modelu, można przeobrazić ją w komodę na telewizor!

Tym, którym zależy przede wszystkim na estetyce, do gustu przypaść powinien mebel, który posiada mnóstwo dodatkowych półek czy szuflad. To właśnie w jego wnętrzu możemy schować to wszystko, co czyni salon zagraconym: filmy na DVD, koce i narzuty, prasę, naczynia czy dodatkowe siedziska.

Nowoczesne meble to nowoczesne wnętrze!

Jak widać, szafa w salonie może być ciekawym pomysłem na urozmaicenie domowego wnętrza. Szczególnie, jeśli zdecydujemy się na model z lustrem lub drzwiami przesuwnymi. Wystarczy tylko znaleźć idealny model i dopasować go do naszych potrzeb!

Komentarz (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, musisz się zalogować.

Close