PON.-PT.: 8.00-16.00
SOB.: 8:00-13:00


Close

Szafa przesuwna czy tradycyjna?

Opublikowano w: lut 11, 2022 | Autor:
Szafa przesuwna czy tradycyjna?

Ktoś, kogo niespecjalnie interesują zawiłości i niuanse aranżacji wnętrz, mógłby pomyśleć, że garderoba to garderoba — nie ma zatem sensu skupiać się nadmiernie na detalach, bo i tak każda spełni swoją funkcję tak samo. Błąd! Wybór pomiędzy szafą przesuwną a otwieraną ma ogromny wpływ na Twoją wygodę. Pamiętaj także, że sypialnia wcale nie jest jedynym pomieszczeniem, gdzie taki mebel się sprawdzi. Jak zatem wybrać najlepsze rozwiązanie? Przekonajmy się!

Wybieramy szafę — przesuwna czy otwierana?

Niewątpliwą przewagą modeli przesuwnych jest fakt, że nie wymagają one wiele miejsca. Dzięki temu możesz spokojnie ustawić tego typu meble przy samym łóżku i nadal zachować pełny dostęp do ich wnętrza bez zbędnych kombinacji. Tego typu rozwiązania sprawdzą się świetnie w pomieszczeniach o niewielkim metrażu lub specyficznym kształcie — na przykład w korytarzu, przedsionku czy nawet pod schodami. W miejscach, gdzie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota, drzwi na prowadnicach to najlepszy wybór.

Nie oznacza to wcale, że tradycyjne szafy otwierane nie mają racji bytu — przeciwnie! Choć montaż tego typu rozwiązań w pomieszczeniach o skromnym metrażu nie jest najlepszym pomysłem, to świetnie sprawdzą się w przypadku, gdy nie możesz sobie pozwolić na zbyt szerokie meble. Wąska wnęka, niewielki kawałek ściany lub specyficzny, prostokątny układ pomieszczenia — modele z klasycznymi drzwiami sprawdzą się najlepiej, kiedy zwyczajnie nie ma miejsca na obecność wielu skrzydeł.

Szafy przesuwne czy otwierane? Kilka słów o praktyce

Co takiego stoi za popularnością szaf przesuwnych we współczesnych katalogach aranżacyjnych? Wielu użytkowników z pewnością urzeka ich minimalistyczna forma — drzwiczki pozbawione klamek pozwalają na zachowanie niezwykle czystej bryły, dzięki czemu cały mebel sprawia wrażenie bardziej dyskretnego. Dodatkowym atutem jest możliwość zamontowania lustra na jednym ze skrzydeł, co nie tylko dodaje kolejny aspekt czysto funkcjonalny, ale także optycznie powiększa niewielkie pomieszczenie.

W przypadku szaf otwieranych w tradycyjny sposób również trudno mówić o spadku popularności. Dla wielu wciąż jest to domyślny rodzaj mebli — i nie bez powodu! Zdecydowanie wygrywa tutaj prostota. Otwieranie klasycznych drzwiczek jest mimo wszystko prostsze i wymaga użycia mniejszej siły niż w przypadku wariantów osadzonych na prowadnicach, co może mieć szczególne znaczenie w kontekście największych modeli. Istotną, acz często pomijaną kwestią, jest także możliwość jednoczesnego korzystania przez kilku domowników — dla posiadaczy drzwiczek przesuwnych nie jest to wcale takie oczywiste.

Porozmawiajmy o estetyce

Wspominaliśmy już nieco o bardziej neutralnym charakterze szaf ze skrzydłami przesuwnymi (choć nie jest to naturalnie jedyna estetyka tego typu mebli). Zdecydowana większość modeli z tej kategorii jest utrzymana w styl współczesnym i nowoczesnym, co może szczególnie zaboleć miłośników aranżacyjnej klasyki. Nadal jest to też nieco mniej powszechne rozwiązanie od wariantów otwieranych, co odbija się na liczbie dostępnych propozycji. Mówiąc krótko — sporo zależy tutaj od indywidualnego gustu. Pamiętaj tylko, żeby wybierając opcję przesuwną, zwrócić uwagę na dostępność pasującego wyposażenia.

W świecie mebli otwieranych w tradycyjny sposób panuje nieco większe bogactwo. Nawet szukając konkretnego stylu istnieje duża szansa, że natkniemy się na wymarzony model już po kilku minutach poszukiwań. Coś dla siebie znajdą tutaj zarówno zwolennicy rustykalnej estetyki, jak i zdecydowani wyznawcy industrialu. Nie ma także problemu z dodatkowym wyposażeniem — w większości przypadków bez problemu znajdziesz pasujące komody, regały i szafki nocne.

Co więc wybrać — szafy przesuwne czy otwierane?

Jak widać, zarówno szafy otwierane, jak i ich przesuwne odpowiedniki niosą za sobą sporo zalet. Wybór między nimi w dużej mierze sprowadza się do konkretnych zastosowań — przede wszystkim funkcji i rozmiaru pomieszczenia, w którym będą stały — oraz indywidualnych preferencji. Chcesz dowiedzieć się więcej, na temat konkretnych rozwiązań aranżacyjnych? Sprawdź pozostałe artykuły na naszej stronie!

Komentarz (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, musisz się zalogować.

Close